Bilindiği gibi adını Ağrı Dağı’ın dan alan Ağrı ilimiz 1650 metre yüksekliğinde ki yayla üzerine kurulmuştur. Ağrı ilimiz kışın kayak sporuna elverişli olan efsane dağı Ağrı Dağı’yla turizme önderlik ederken, yazın ise doğa yürüyüşleri ve dağcılık ile ön plana çıkmaktadır.
Tarih bakımından da zengin olan Ağrı ilimiz Ağrı İshak Paşa Sarayı ile de ün kazanmıştır. Bu saray İstanbul Topkapı Sarayı’ndan sonra yapılmış en ünlü saraylardan biridir. Ağrı İshak Paşa Sarayı Osmanlı İmparatorluğu’nun 18.yüzyıl mimarisinde belirgin ve önemli bir yerde olduğu kadar sanat tarihi bakımından da çok önemli bir yer tutmaktadır.

Ağrı yöremiz büyük çapta hayvancılığın yaygın olması sebebiyle hayvan ürünleri sıkca kullanılmaktadır. Ağrı mutfat kültürü bakımından da oldukça zengindir. En bilindik yemeği saç kavurmadır. Bunun yanı sıra Gösteberg buğulama, bulgur pilavı, Abdigör köftesi, ayran aşı, Hengel, haşıl, erdek, erişte, kuymak, kete, bişi, hasude, yalancı köfte, ekmek aşı,lalanga, halise, murtuğa ve ağızyakan ve deveci çorbası, çiriş ketesi gibi yöreye özgü farklı tatlarda yemekleri vardır. Hayvancılığın diğer bir katkısı ise özellikle küçükbaş hayvancılığın fazla yapılması sebebiyle el sanatlarında halıcılık önemli derecede ilerlemiştir. Yanı sıra çorap, kazak, kilim, keçe gibi el sanatları da vardır.

Ağrımızda kış mevsimi uzun ve soğuk olması, hava kirliliğini de artırıyor. Bu da hanımlarımızın işlerini zorlaştırıyor. Gün boyu temizlik onlar için kaçınılmaz bir gerçek olmakla birlikte tabi en zor olanı da halılarımızın yıkanması olarak baş gösteriyor. Gün boyu ayak altında olan halılarımız, defalarca tozlu ve kirli ayaklar ve hatta ayakkabılar altında çiğneniyor. Bu durumda halılarımızın uzun süre temiz kalması da olanaksızdır.

Hanımlarımızın göz zevkine göre beğenip belki de ne zorluklarda temin ettikleri halılarımız güzellik yerine kirlenen halı utanç olmaya yüz tutuyor. Ama bu kış gününde kirlenen halılarımızı evde yıkamak zor olabilir, ama artık yeni teknolojiyle hiçte zor değil. Özel halı yıkama alanlarında halılarınızı yıpratmadan renkleri ve desenleri zarar görmeden yıkatmanız artık çok kolay. Bir telefonla halılarınızı evinizden alıp belirlenen gün ve saatte evlerinize bırakılması artık olağan şeylerdendir. Bunu yapabilecek güvenilir halı yıkama firmalarını nasıl bulurum diye aklınıza bir soru geliyorsa tam yerindesiniz. İçinde bulunduğunuz “Halı Yıkama Türkiye” sitemizin ‘Ağrı Halı Yıkama’ bölümüne girerek buradaki halı yıkama firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Kaydır