Kütahya ili seramik ve porselenleriyle ünlü olan Ege Bölgesi nin İçbatı Anadolu bölümünde yer alan, ekonomisi; seramik, çinicilik, dokumacılık, turizm, tarım, hayvancılık ve sanayiye dayalı olan gelişmiş bir ilimizdir.

Geleneksel uğraşlardan olan halıcılık ve dokumacılık ilin aynı zamanda geçim kaynağıdır da. Böyle olunca da Kütahya da yaşayıp evinde halı olmama olasılığı yok denecek kadar azdır. Halı motif ve desenlerini kendi el emekleri ve göz nurlarıyla çıkartan bu insanlar halılarının temiz ve hijyenik olmasına da bir o kadar özen göstereceklerdir. Halı kullanımı sağlık açısından, evimizdeki eşyaların bir bütünlük oluşturması açısından ne kadar önemliyse uygun şekilde kullanmak ta ayrı bir değer taşır. Eğer sadece dış görünüş yada düz mantıklı soğuğu kesmesi açısından bakacak olursak yanılgıya düşeriz. Çünkü halıların soğuk havayı kesmesi, kaygan zeminlerden korumasının yanında bakteri, kir ve tozları barındırması faktörü de düşünülmelidir.

Kütahya da iplik, dokuma ve halı fabrikalarının da oldukça bulunması halı kullanımını ve halı temizliğinin öneminin bilindiğini düşündürmektedir. Halı temizliği evde tek başımıza tam anlamıyla gerçekleştirebileceğimiz bir olay değildir. Bu işi her işte olduğu gibi uzmanına bırakmalıyız.

Kütahya da yaşıyorum, el emeği çok sevdiğim birçok halım var ve kime güvenip emanet ederim bilmiyorum, benim için çok değerliler diyorsanız “haliyikamaturkiye.com” adlı sitemiz tam bu esnada devreye giriyor. Yapmanız gereken sitemizde sol kategoride bulunan “Kütahya Halı Yıkama” başlığından kendinize en uygun olan firmayı seçmek. Kütahya’da yaşamıyorum farklı bir ildeyim diyorsanız yine sol kategoriden bulunduğunuz ili seçip araştırmanızı yapabilirsiniz.

Kaydır